Doporučení k údržbě - používané symboly

Každé zboží se musí nějak udržovat, aby dlouho vydrželo krásné a také čisté.

 

Naše zboží, které si sami vyrábíme není vyjímkou, a protože víme z čeho je vyrobené, a jaké vlastnosti mají, přikládáme ke každému kusu štítky s doporučeným způsobem údržby - dle druhu a jeho složení. Něco málo o materiálech a vysvětlivky základních symbolů údržby, vám přiblížíme viz níže v článku.

Šijeme z nevysráženého materiálu, u srážlivého zboží z bavlny nebo v kombinaci s bavlnou, přidáváme navíc nad rámec uvedených rozměrů 1 - 2 cm do délky i šířky, aby zboží nebylo menší než je žádoucí ( např. u povlečení )

Textilní výrobky se urdžují zpravidla praním - žehlením, ale ne všechny výrobky pro svou strukturu mají stejně uvedené symboly k údržbě.

Symboly k údržbě jsou doporučenou informací, jak se zbožím zacházet, na užívání těchto symbolů máme platnou licenci - společnosti Sotex - Ginetex.

 

 

Materiály které užíváme :

 100% bavlna

je tkané jemnou vazbou křížením osnovy a útku. Má svoji specifickou srážlivost dle teploty, na kterou je práno. Čím vyšší teplota tak také větší srážlivost, tato srážlivost je patrná po 1. vyprání, další praní již je látka vysrážená, její rozměr se nemění. Srážlivost u plátna bývá zpravidla od 2 - 5 % - jak na šířku tak na délku, nikdy není stejná, dle druhu plátna a jeho struktury. Hustota plátna, které užíváme je 145g/m2.

Proto u všech výrobků přidáváme nad uvedený rozměr navíc jak na šířku tak na délku, aby se vám po vyprání nestalo, že zboží je menší, než jste ho zakoupili - dle uvedených rozměrů, které uvádíme u každého druhu.

Praní u těchto materiálů se liší - dle způsobu barvení, nebo potisku.

 100% pes - fleece polar anitpiling

tkanina, která je specificky česaná, a má protižmolkovací úpravu. Druh polar je na omak podobný jako semiš, má krátký vlas a je velice příjemný a měkký, dobře odvádí vlhkost a je hřejivý a má dlouhou životnost. Výtěžnost fleecu, který používáme je 230g/m2  v různých barevných škálách - na našem e shopu jiný druh fleecu nenaleznete. Pro svoji kvalitu a strukturu a velice dobré vlastnosti při zpracování výrobků jsme zvolili tento druh. Od ostatních lehčích, a obyčejných fleeců se liší velice razantně.

Praní bývá zpravidla do 40st. a žehlení není potřeba, vysoké teploty mohou způsobit nevratnou deformaci tohoto materiálu.

 Satén

tkanina, s vysokým leskem na lícové straně  - v atlasové vazbě. tento materiál u nás naleznete, ale jen vzácně - zejména na polštářcích - dekoračního účelu.  Výtěžnost 130g/m2 - praní je zpravidla do 40st. a žehlení možné, s velkou opatností, aby se satén nepřipálil. 

Kepr

je pevná mykaná 100% bavlna, která má šikmé tkaní a má lehce žebrovou strukturu. Většinou se s ní dá setkat ve zdravotnictví, ale i v pracovních oděvech, apod. My ji užíváme na vnitní povlaky do sedacích bio podsedáků - pro svoji vysokou pevnost. výtěžnost 185g/m2 - praní na 60st. žehlení, bývá klasické.

Softshell

Softshell je funkční materiál, který zajišťuje do určité míry voděodolnost a ochrání proti větru. Z tohoto důvodu jsou sofshellové výrobky vhodné pro outdoorové aktivity v proměnlivých klimatických podmínkách. ( u nás - rukávníky )

  

Výstuže a fixace

 

Vatelín

je jemný, syntetický materiál, který má izolační a oteplovací vlasnosti. Je vhodný i pro alergiky. Gramáž - kterou používáme 200g/m2 a 100g/m2

praní do 40st - samostatně ani povrchově ho u nás neuvidíte, vždy ho všíváme do výrobku  Fusaků, kapsářů apod. - do švů, takže se neshrnuje a zůstává na místě.

Duté vlákno kuličkové - special

100% polyesterová staplová vlákna, dutá dvoukomponentní, suchá, tvarovaná a silikonizovaná.
Barva: bílá , vhodné i pro alergiky

užíváme do polštářů, válců

Pur Pěna - molitan

polyuretanové desky, které užíváme o síle 1 a 2cm,

u výrobků s výstuží 1cm všíváme do látky, praní tedy je možné v pračce - do 40st ( podložky do sportovních kočárů, mantinely do postýlek, a zástěny na zdi )

o síle 2cm - dáváme do podsedáků a chráničů na zábrany - zde již není možné pro sílu všívat do švů - ani jinak kotvit do látky, doporučujeme ruční praní - aby se molitan nevyvlékal s potahu. Odstřeďování je možné klasicky v pračce. Schnutí takových výrobků doporučujeme volně rozprostřené.

 

Bio náplň - špalda, pohanka

tyto výplně užíváme do nahřívacích - chladících polštářků praní je možné, avšak, doporučujeme pokud to situace vyžaduje a je třeba vyprat povlak ve kterém se nacházejí, napárnout, přesypat do misky a pak zas vrátit a otvor zastehovat.

 

Doporučení k praní a údržbě

každé nové zboží by se mělo před užitím vyprat a zbavit jeho - tzv. novoty, impregnace při výrobě. Uvedená teplota praní na štítku - je nejvyšší možná, která by se měla užít, nižší je možná automaticky.

  • Při prvním praní doporučujeme oddělit od ostatního prádla, tedy prát samostatně. Některé tkaniny, zejména bavlněné  - plátno - pouští svoji novotu - a v kombinaci s dalším prádlem může dojít k nežádoucímu zaprání. Při prvním praní, uvidíte, jak se výrobek chová a dle toho pak  prát klasicky s ostatním prádlem svého druhu a zbarvení.

 

  • Pro praní barevných věcí nepoužívejte prací prášky na bílé prádlo s příměsí bělidel, a obráceně, nejlépe doporučujeme praní v gelech, které je šetrnější, a to na každý druh odpovídající prací prostředek. ( na bílé , barevné a černé extra ) pokud výrobek není silně znečištěn, doporučujeme kratší prací cykly nebo jen ruční přeprání.

 

  • Silně znečištěné výrobky - doporučujeme místo zaručených reklamních triků typu čistidel apod. na fleky - použití obyčejného mýdla na praní - Jelen, apod. na ušpiněné místo za mokra a po té vložit do pračky nebo doprat ručně dle druhu výrobku.

 

  • Je - li součástí výrobku suchý zip, perte je vždy seplé k sobě, zabráníte tím přichycení jiného prádla.

 

  • Materiály vyrobené ze syntetických vláken nebo směsových vláken by neměly být prány s materiály z přírodních vláken (nebezpečí žmolkovitosti)

 

  • Povlaky na polštáře, povlečení - by se na praní měly otáčet na svůj rub - tedy lícem dovnitř. Omezíte tím mechanické opotřebení.

 

  • Po vyprání je nutné prádlo dát bezodkladně sušit.

 

  • Žádný výrobek nedoporučujeme sušit na přímém slunečním světle ( šisování barev )

 

  • Každý výrobek, před pověšením nebo rozprostřeném sušení - doporučujeme protřepat, aby nebylo zmačkané.

 

  • Válce a výplňové polštáře ( jak klasické tak kojící apod. )  doporučujeme po jejich odstřeďění nechat sušit rovnoměrně rozložené, a občas je promněte v ruce, a otočte, na druhou stranu, aby prosychaly rovnoměrně.

 Doplňující info k údržbě výrobku, které není možné vzhledem k malému prostoru na tex. štítcích úvádět, doložíme k danému výrobku formou tištěného letáčku. Většina zákazníků, štítky odstřihuje, protože i z estetických důvodů mohou někomu vadit, někdy nelze štítek umístit jinak, než aby byl vidět. Ze zákona máme povinnost zboží opatřit takovým štítkem, aby spotřebitel byl seznámen s doporučenou údržbou textilu.

Žehlení

Prádlo by se nemělo žehlit přesušené, nerovnosti se pak žehlí lépe než když je prádlo dlouho ležící někde v koši.

Žehlení je nutné zejména u bavlněných látek, po vyprání bývají trošku nerovné. Teplota žehličky by neměla být vyšší než je značeno na štítku, nižší může být automaticky.

Zboží, které má v sobě vatelín - doporučujeme žehlit bez napařování, vysoká teplota, která se párou uvolňuje rouno deformuje, takže nebude tak nadýchané, zplacatí vám. Tzv. se vám upeče. Proto zejména, bavlněné zavinovačky, plyma, peřinky s touto výplní by se měly žehlit bez prudkého napařování.

Fleecové, směsové, softshellové věci se nežehlí. Fleece má sice doporučenou nízkou teplotu na možné přežehlení, ale pokud se deky, výrobky z fleecu nebudou sušit zmuchlané, nebo poskládané, špatně prověšené, neprotřepané, nehrozí, žádné mačkání.

Symboly na našich štítcích :

 

symboly

symboly 2_1